Uyuşturucu Özelliği Olan Maddeler Nelerdir?

Uyuşturucu Özelliği Olan Maddeler Nelerdir?

Narkotik etki, uyuşturmadır. Narkotik etki yapan maddelere genel olarak ‘ opioid ‘ adı verilir. Haşhaş bitkisinin özünden gelen opium kelimesinden türetilmiştir. Opioidler; morfin, eroin ve kodein olarak sınıflandırılır. Morfin ve kodein doğal yapılıdır. Kısa sürede bağımlılık yaparlar. Bu maddeler tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Tedavi amacıyla kullanıldıklarında az, yüksek dozda kullanıldıklarında şiddetli bağımlılık yaparlar. Gebelikte kullanılırlarsa bebeklerde yoksunluk semptomları görülür.

 

Bu maddelere başlangıç merak dürtüsüyle başlar. Dozu arttırılarak süren bu süreç git gide zevk almak için kullanılmaktan çok ihtiyacı gidermeye yöneliktir. Madde bağımlılık yaratmaya başlamıştır. 3-4 saatte bir madde kullanılır. Bağımlılık arttığında ise birey zehirlenme altındadır. Depresiftir. Hareketleri geriler, ilgisizleşir.

Narkotiklerin yoksunluk belirtileri şu şekildedir; göz yaşarması, terleme, kızarma, titreme, ateş, bulantı, kusma, ishal, karın krampları ve sırt ağrısı.

Morfin Nedir?

Morfin tıpta sıkça kullanılan bir maddedir. Özellikle ameliyata girecek insanları uyuşturma amacıyla kullanılır. Damar, ağız ve cilt altı yoluyla kullanılır. 4-5 saat arasında etki göstermeye devam eder. Baş dönmesi, zihinde bulanıklık meydana getirir. Aynı zamanda ağrıyı da keser.

Morfinin Etkileri Nelerdir?

  • Tansiyon düşmesi
  • Kabızlık
  • Mesanede kasılma
  • Hormonal Dengesizlik
  • Midenin geç boşalması

Eroin Nedir?

Morfinin kimyasal işlemlerden geçmesiyle elde edilen bir maddedir. Beyazdan açık kahverengiye kadar değişik renklerde bulunabilir. Acı, kokusuz, toz, kristal bir maddedir. Vücuda alındığında morfine dönüşür.

Bağımlılık yaratması oldukça kısa sürer. 1-2 defa kullanılması bağımlılık yaratması için yeterlidir. Yorgunluk, isteksizlik, uyuşukluk ve ilgisizlik meydana gelir. Eroin bağımlılık yaptığında, krize girmemek için kullanılır. Buruna çekilerek, damardan ya da deri altına enjeksiyon ile kullanılabilir. Hap haline de getirilebilir.

Eroinin Etkileri Nelerdir?

Başlangıçta birey rahatlama hisseder ve coşku içerisindedir. Fakat bu geçicidir. Bağımlılık başladığındaysa yerini uyuşukluk alır. Kullanılan eroin miktarı böylece giderek artar ve fiziksel sağlık da bozulmaya başlar.

Kodein Nedir?

Öksürük şuruplarında kullanılan bir afyon türevidir. Uyuşukluk ve iştahsızlık yapar.

Uyuşturucu Bağımlılığı Tedavisi Nasıldır?

 Yakın zamanda başlayan bireyler destekleyici tedavi almalıdır. Zehirlenme durumunda hava yolunun açık tutulması gerekir. Sıvı verilerek komanın açılması beklenir. Bırakma sendromunda Nalakson ve Naltrexone türevleri kullanılır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan