Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saçların sağlıklı olması, parlak görünmesi, kırılıp dökülmemesi için yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Kadın ve erkeklerin ortak sorunu olarak görülebilecek saç problemleri, önemsenmesi gereken bir sağlık konusudur. Sağlıklı, gür ve canlı görünüme sahip olan sağlara kavuşmak çok zor değildir. İnsanların görünümüne olumlu olarak katkı sağlayacak olan dolgun görünümlü saçlar, istenmeyen şekilde zayıflayabilir, kırılabilir ve sonuçta saç dökülmesi meydana gelebilir. Yapılan çalışmalarda belirlenen ölçülere göre günde 100 tel saçın dökülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Bu miktarın üzerinde var olan saç dökülmesi problemleri saç sağlığınız açısından oldukça büyük tehlikeler oluşturabilir.

Saç dökülmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Kadın ve erkekte bu oranın üzerinde saç dökülmesi oluyorsa, mutlaka uzman bir doktora danışılması ve tedavi için yardım istenmesi gerekir. Uzmandan yardım alma fikri soğuk geliyorsa diğer yazılarımızda da anlattığımız yöntemler bilinçli olarak uygulanabilir. Ancak sağlık söz konusun olduğunda önce bir uzman desteği almak her zaman için daha iyi sonuçlar verecektir. Saç dökülmesi tiroit bezinin dengesiz çalışmasından, demir eksikliği gibi etkenlerden kaynaklanan kansızlık sorunlarından, hormon dengesizliklerinden kaynaklanabileceği gibi, olumsuz bakım ve yetersiz beslenme gibi çevresel etkenlerden dolayı oluşabilir. Bu durumlarda öncelikle saç dökülmesine neden olan etkenin belirlenmesi gerekir. Saç dökülmesinin tıbbi bir nedene dayanıp dayanmadığı belirlenmelidir. Bunun için gerekli olan kan tahlilleri ve hormon testleri yapılmalıdır. Bunlardan alınan netice normal olarak çıkarsa, yaşam koşulları sorgulanmalıdır. Bu durumda saçlarımıza gereken özeni göstermediğimiz ve çevresel etkenlerden dolayı etkilendiğimiz sonucuna varabiliriz.

Saç dökülmesinin çevresel etkenlerden dolayı oluşması halinde ne yapılmalıdır?

Herhangi bir tıbbi sorundan kaynaklanmayan saç dökülmesi, alınacak önlemlerle çözümlenebilir. İlk olarak sigara kullanımı ve beslenme şekli sorgulanarak, nerede hata yapıldığı tespit edilmelidir. Çünkü vitamin ve mineraller açısından dengesiz bir beslenme şekli saçlara olumsuz olarak etki edecektir. Aynı şekilde fazla miktarda sigara içmek saçlara olumsuz etkiler yapmaktadır. Beslenme kanalıyla alınan vitamin ve minerallerin öncelikle metabolizma için kullanıldığı düşünülürse, yetersiz beslenmede saçların bundan faydalanamayacağı görülecektir. Sigara vücuttaki vitamin emilimini azaltacağından, saç dökülmesi yaşanacaktır. Bu nedenle saç dökülmesinin önlenmesi amacıyla besin değerleri yüksek olan gıdaları tüketmeye dikkat etmeli ve sigara kullanımı azaltılmalı ya da sigara içme bırakılmalıdır. Bu etkenler değerlendirildikten sonra, saç bakımı için gereken özenin gösterildiği konusunda araştırılma yapılmalıdır. Çünkü saçlar rüzgar, soğuk, kirli hava, güneş, toz gibi etkenlerden olumsuz olarak etkilenir. Bu süreçleri yaşadığında gereken bakım yapılmadığı takdirde kurur, kırılır ve saç dökülmesi meydana gelir. Saçlar ihtiyacı olan nemi kaybeder ve bunu yerine koyamazsa, saçların canlı ve parlak olması beklenmemelidir. Bu sorunu gidermek için belli zaman aralıklarında saçlara doğal bakım maskesi uygulanmalıdır. Saç bakımını sağlamak için tatlı badem yağı, susam yağı, ceviz yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Bunları tek olarak ya da karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak bekletebilirsiniz. Bu bakım sırasında uygulayacağınız masaj, saç diplerinde kan dolaşımını hızlandıracağından, saçların bakımında fayda sağlayacaktır. Doğal yağlar saçınıza gereken nemi sağlayacak, kırılmalarını önleyecektir.

Saç dökülmesinde saç derisinin etkisi nedir?

Saçların tam olarak bakımının yapılabilmesi, saç dökülmelerine engel olunması için saç derisine özen gösterilmelidir. Saçların bakımlı, sağlıklı ve canlı olması saç derisinin sağlıklı olmasına bağlıdır. Bunu sağlamak için saç derisi temiz tutulmalı, saç derisi yağdan arındırılacak şekilde bakım uygulanmalıdır. Bölgede bakteri oluşumuna engel olunmalıdır. Doğal yağlarla yapılacak masaj uygulaması saç derisine iyi gelir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan