Peeling Yöntemi Faydalı Mıdır?

Peeling Yöntemi Faydalı Mıdır?

Cildi yenileme ve güzelleştirme adına yeni peeling yöntemleri günden güne artmaktadır. Birçok güzellik merkezinde peeling işlemi düzenli olarak yapılmakta ve olumlu sonuçları gözler öne sermektedir.

 Cilt yenileme sistemi nedir ve nasıl uygulanıyor ?

Bu peeling ( soyma ) yönteminde, meyve asitlerinin kullanımı ile uygulanan cilt bakımı, 1983 yılından beri bütün dünyada uygulanmaktadır. Bu işlemde genellikle şeker kamışından elde edilen, glikolik asit adlı meyve asidi kullanılır. Bu peelingin cilde uygulanmasıyla, çok yüzeysel ve/veya yüzeysel soyucu etkiler sağlanabilir. Seanslar, haftada bir yada on günde bir olabilir.

Bu cilt yenileme işlemini ne kadar sıklıkla tekrarlamak gerekiyor ?

Cildin problemine göre devam edecek seanslar belirtilir. Kişinin ihtiyacına göre randevular ayarlanır.

Cilt yenileme işlemi kimlere kullanılamıyor ?

Herpes grubu virüslerin vücutta ortaya çıkardığı uçuk tablosundan sıklıkla muzdarip olan kişilerde, uygulama yapmaktan kaçınmakta fayda vardır. Güneş ışınlarından korunmayı  sağlayan kremleri düzenli olarak kullanabileceği yönünde, bir güven duymadığımız kişilerde de  glikolik asit ile peeling uygulaması tercih edilmez.

Bu sistemde güneş korumasının önemi nedir ?

Yapılan işlem sonrası cilt, güneş ışınları da dahil olmak üzere tüm çevre faktörlerine karşı daha korunaksızdır. Peeling işleminin bitirilmesinden hemen sonra klinikte, güneş ışınlarından korunma kremi, mutlaka sürülmektedir. Peeling uygulanan kişiye, evde ve dışarıda akşama kadar etkili olacak güneş koruma kremini reçete etmek ve hastayı kremi sürekli takviye etmek konusunda uyarmak çok önemlidir.

Hangi yaş grubuna tavsiye edilir ?

Aslında  hastanın cilt problemine göre yaş sınırı değişmektedir. Örneğin akne hastası için ergenlik dönemini kapsayan yaşlar, bu peeling için bir başlangıç olabilir. Genel anlamda, 20 yaştan itibaren uygulanabilmektedir. Bazen kişi cildini bakımsız bırakmış ya da yıpratmış olabilir. Bu durumda yaş 20 sınırından biraz öne kayabilmektedir.

Bu sistem hangi cilt lekelerinde ve yaralarında olumlu sonuç veriyor ?

Gebelik yada doğum kontrol hapı kullanan hanımlarda meydana gelen hormonal kaynaklı lekelenmelerde, akne sonrası kalan izlerde önemli başarılar kaydedilmektedir.

Bu işlem sadece yüz bölgesine mi yapılıyor ?

Uygulama genellikle, yüz ve boyun cildine tercih edilmektedir. Dekolte ve sırt bölgesine de uygulanabilmektedir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan