Saç Bakım Uygulamaları Nelerdir?

Saç Bakım Uygulamaları Nelerdir?

İnsanlar, günümüz dünyasında dış görünüşe oldukça önem vermekte ve bunun sağlanması için kişisel bakımlarını yaptırma konusunda özenli davranmaktadırlar. Saçların bakımlı ve sağlıklı olması için herkes aşağıda sayacağımız önerilerden faydalanabilir. Bu önerileri uyguladığınız takdirde herhangi bir tıbbi sorundan kaynaklanmayan saç dökülmesi sorununuzu çözebilir, sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Saçlarınıza bakım yapmak için aşağıda bulunan yöntemlerden birisini seçmeden önce saç tipiniz ve durumunuz ile ilgili önerileri de dikkate alınız.

Saç bakım önerileri nelerdir?

 • Saç kremini soğuk ortamda saklamak: Buzdolabında saklanan saç kremi, içeriğini daha uzun muhafaza edeceğinden saçınıza daha faydalı olacaktır.
 • Kuru saçlara bakım uygulamak: Saçların kuru olması nem dengesinin bozulduğunun bir işaretidir. Saçların kaybettiği nemi geriye kazanması için badem yağı, zeytinyağı ve susam yağı gibi doğal yağlarla saçınıza uygulayacağının yarım saatlik bir bakım saçlarınız için faydalı olacaktır.
 • Saç fırçası: Evde fön çekmekte kullandığınız saç fırçanızı kullanmadan önce fırçaya sıcak fön tutmalısınız. Bunun nedeni; kullanılmamış fırçaların saça sarılırken zorluk çıkarmasıdır.
 • Uçuşan saçları sabitlemek: Elektriklenip uçuşan saçlarınız için vereceğimiz öneriyi uygulayabilirsiniz. Kullandığınız kaş fırçasına bir miktar sabitleyici sprey sıkarak, uçuşan inatçı saçlarınızı bununla tarayarak sabitleyebilirsiniz.
 • Saçlarınız için en uygun rengi seçmek: Saçlar için en uygun renk seçimi oldukça üzerinde durulması gereken bir konudur. Sizlere bunun için bir ipucu önermek istiyoruz. Bir insana en güzel giden saç rengi bebeklik yaşlarındaki saç rengidir. Hepimiz bebeklerin saçlarının daha parlak olduğunu biliriz. Yaş ilerledikçe saçlardaki bu parlaklık yerini matlığa bırakır. Bu nedenle saçlarınıza yakışacak en güzel renk, bebekliğinizdeki saç renginizdir.
 • Düz saçlara kavuşmak: Uyguladığınız boyalardan ve diğer işlemlerden dolayı yıpranmış olan saçlarınıza ya da sevmediğiniz dalgalı saçlarınız varsa bunları düz olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için kuaförde Brezilya Fönü uygulamasını yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bunu tavsiye etmemizin sebebi saçlarınıza sürekli fön çektirme ve düzleştirme sorununuzun ortadan kalkması içindir. Çünkü bu uygulamalar saçlarınız yıpratıp, saç dökülmesine neden olmaktadır. Saçlarınızın zamanla uzamasından sonra diplerine yeniden brezilya fönü yaptırabilirsiniz.
 • İçme suyu kullanmak: Banyoda yıkadıktan sonra en son olarak içme suyuyla durulamalısınız. Böylece saçlarınızı klorlu suyun etkisinden kurtarabilir, daha canlı görünmesini sağlarsınız.
 • Tarak kullanmak: Saçlarınızı yıkadığınız zaman saçınıza kullandığınız her üründen sonra ince bir tarakla taramanızı tavsiye ederiz. Böylece kullandığınız ürünlerin saça iyice nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.
 • El kremi kullanmak: Dışarıda saçlarınızın uçuşmasını engellemek için bezelye tanesi kadar el kremini saçlarınıza uygulayarak uçuşmalarına engel olabilirsiniz.
 • Matlaştırıcı kullanmak: Saçlarınızı yeni yıkasanız bile saç dipleriniz yağlı bir görünüme sahipse, bu yağlanmayı alacak matlaştırıcı kağıtlar kullanmalısınız. Böylece saç diplerinizdeki fazla yağ emilecektir.
 • Saçlara suyla yön vermek: Saçlarınızda her zaman kullandığınız ayrım yerini değiştirmek istiyorsanız akan suyun altında istediğiniz yöne taramanızı öneririz. Düzenli olarak bu uygulamayı yaptığınızda istediğiniz gerçekleşecektir.
 • Saç bakımı yapmak: Evde saçınıza bakım uyguladığınızda, bunu saçınızda ne kadar uzun tutarsanız saçlarınıza o kadar faydalı olursunuz.
 • Saçlara birayla bakım yapmak: Bir bardak biranın içine 1 adet limon sıkarak saçlarınıza dökmeniz matlaşmanın önüne geçecektir. Bu karışımı sürdükten sonra güneşin altında saçınıza iyice nüfuz ettirmelisiniz.
 • Düzleştirici kullanmak: Her zaman saçlarınızda kullanmak için bir düzleştiriciniz mutlaka olmalıdır. Bununla nemli havanın sebep olduğu elektriklenmeyi önleyebilir, kahküllerinizi düzeltebilirsiniz.
 • Saçlara nem dopingi yapmak: Saçlarınızın canlılığı nem oranının düzgün olmasına bağlıdır. Evde ya da kuaförde yaptıracağınız bir saç bakımı saçlarınıza doping etkisi yapacaktır.

Saç dökülmesinin pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerin arasında yetersiz beslenme, protein eksikliği, stres ve genetik etmenler bulunmaktadır. Bu sorunun  % 95’i genetik % 5’i diğer nedenlere bağlıdır. Türkiye de 70 milyon insanın üçte biri bu sorun ile karşı karşıyadır. Saç dökülmesini engellemek için ilk önce yapılacak işlem neden döküldüğünü bulmaktır.  Normal bir insanın saçı günde en fazla 100 adet tüy dökmektedir. 100 adetten çok saç tüyü dökenler hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmelidirler.

Saç dökülmesi hemen hemen her yaşta görülmektedir. Erkeklerde 20 yaşından sonra daha çok görülmektedir. 40 – 50 yaşında bir erkek bu soruna yavaş yavaş tanık olmaktadır. 60 yaşından sonra artık durdurulamayacak kadar hızla ilerlemektedir. Eğer bu soruna zamanında müdahale etmezsek büyük ihtimalle ileride kel kalacağız.

Saç dökülmesini durdurmak için doktor tavsiyesi ile bir takım ilaçlar kullanabiliriz. Şayet kellik fazla ise o zaman ameliyat oluruz. Ameliyat fiyatı da bizi zorlayacak türden değildir. Saç dökülmesi yaşayan insanlar saç ekim ameliyatı yaparak bu sorunu çözmektedirler.

Yorum Yap
0 Yorum yapan