Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri halinde. Erkeklerde olağan kabul edilen bu durum kadınlarda da ciddi bir artışta. Her 3 kadından biri saç dökülmesi sorunu yaşıyor. Bu durum kadınları erkeklere nazaran daha olumsuz etkiliyor. Ciddi psikolojik travmalara dahi neden olabiliyor.

Günde ortalama 50 ile 100 saç telinin dökülmesi normal karşılanan bir durum. Ama saçınızın bu sayıdan daha fazla döküldüğünü düşünüyorsanız ve bu süreç bir aydan fazla sürdüyse bir uzmana gitmelisiniz demektir.

Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda farklı şekilde gözlenir. Erkeklerde şakaklardan başlayıp tepeye doğru ilerler, kadınlarda ise saçın genelini ilgilendiren bir zayıflama ve seyrelme söz konusudur. Saçın ortasından başlayan seyrelme ön saç çizgisi korunarak devam eder. Kadınlarda görülen saç dökülmesinin pek çok nedeni olabilir. Hormonal bozukluklar, tiroid hastalığı, demir eksikliği, aşırı A vitamini yüklemesi, yetersiz ve dengesiz beslenme, doğum kontrol hapları, genetik faktörler gibi nedenler kadınlardaki saç dökülmesinin sebeplerindendir.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisine başlanmadan önce hormonlar, beslenme biçimi, kullanılan ilaçlar ve genetik sebepler analiz edildikten sonra dökülmeye sebep olan sorun yada sorunların giderilmesi yönünde ilgili tedavi başlar. Doğru tedavi ve uygulamalarla bu kaybın önüne geçmek mümkündür. Tedaviyle birlikte saç 3 ile 6 ay arasında yeniden toparlanmaya başlar. Tedavi dökülme karşıtı saç bakım ürünleriyle desteklenebilir, tabi doktor tavsiyesiyle alınan bir ürün olması şartıyla.

Yorum Yap
0 Yorum yapan