Gebelikten Korunma Yolları: Hamilelikten Acil Kurtulma Yolları Nelerdir?

Gebelikten Korunma Yolları: Hamilelikten Acil Kurtulma Yolları Nelerdir?

Gebelikten acilen ve en hızlı şekilde kurtulmak istiyorsanız bu yazımız sizlere istediğiniz cevapları verecektir. Gebelikten kurtulmanın yolları nelerdir? Gebe kalmamak için neler yapılmalıdır. Erken gebelik teşhisinin önemi gibi sorularda sizleri aydınlamaya çalışacağız. Eğer gebe kalmak istemiyorsanız ve önlem almadan istenmeyen birleşmeler yaşadıysanız ya da önlem aldığınız yöntemleri takip etmekte güçlük çektiyseniz ( örneğin gebelikten koruyan hapınızı içmeyi unuttuysanız) anlatılacak olan yollar sizin içindir. Herhangi bir koruyucu önlem almadan yaşadığınız cinsel birleşmelerin sonrasında bu yöntemler kullanılır. Bilinmelidir ki, bu yolların gebe kaldıktan sonra hiçbir faydası yoktur ve bunlar aile planlaması içerisinde yer almazlar. Acil kontraseptiflerin çeşitleri şöyledir:

 

1- En kısa sürede ertesi gün hapı ( ilişkiden sonraki 72 saat içinde)

Hormon içeriklidir. Döllenmiş yumurtadan rahmi korur ve içine yerleşmesini önler. Henüz yumurtlama gerçekleşmediyse %75-80 koruyuculuk sağlar. Gebe kadınlar kullanmamalıdır.

2-Spiral ( Ria- rahim içi araç ) ( ilişkiden sonra ilk 5 gün içinde )

Döllenmiş yumurtanın yerleşmesine izin vermez ve döllenmenin engellenmesini de sağlar. %99 etkilidir.

Bu yöntemin riskleri de vardır. Eğer kadın birleşmeyi yeni bir eşle yaptıysa, tecavüze uğramışsa, hiç doğurmadıysa ve birleştiği kişi cinsel yolla bulaşan hastalığa sahipse bu yöntemi kullanmamalıdır.

Kadın Fitilleri ( Bariyerler, köpük, sperm öldürücüler ) Gebelikten Korur mu?

Kadının rahim haznesine yerleştirdiği bu maddeler hazne içerisine giren erkek tohum hücrelerini öldürür ve böylece gebelikten koruma sağlar. Koruyuculuğuna bakacak olursak, doğru yerleştirildiği sürece %94 oranında etki gösterdiği görülmüştür. Fakat koruma etkisi spiral, hap ve iğne gibi yöntemlerden daha düşüktür. Koruyuculuğu 1 saattir.

Kadın fitillerinin uygulanışı nasıldır?

1 saat önceden uygulanabilir. Cinsel birliktelik esnasında herhangi bir sorun yaratmaz, engel olmaz, kesintiye uğratmaz. Ancak önceden  yerleştirilmez ise cinsel ilişkiyi böler. ( en az 15 dakika öncesinde yerleştirilmeli ) Hazneye daha da kayganlık sağlar.

Kadın fitili zararlı mıdır?

Fitillerin içerisinde bazı kimyasal maddeler yer alır. Bu maddelerin bilinmesi ve bu maddelere alerjisi olanların bu fitilleri kullanmaması gerekir. Rahiminde şekil bozukluğu olanlar için sakıncalı olabilir. Cinsel birleşme sonrasında rahim yıkanmamalıdır. Yıkama alışkanlığı olanlar bu yöntemi kullanmamalıdır. Kullandıktan sonra genitalde kaşıntı, aşınma veya kızarıklık var ise derhal sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan