Hamileliğin 7.Ayında Nelere Dikkat Edilir?

Hamileliğin 7.Ayında Nelere Dikkat Edilir?

Hamileliğin 7.ayında bebeğinizin tekmelerini hissedebilirsiniz, tekmeleri sayarak bebeğinizin hareketlerini izleyebilirsiniz.Bu dönemde kendinizle ilgili en çok dikkat etmeniz gerekenler, baygınlığı önlemek, mesanedeki baskıyı idare etmek ve varislerin etkisini önlemektir ayrıca bu dönemde yorgunluk, ödemler, ağrı ve nefes darlığı olabilir, bunları azaltmak için sol tarafınıza yatmanızı öneririz.

 

  • Şiddetli derecede baş ağrısı, görmede bulanıklık, ani kilo alımı, baş dönmesi ya da ellerde ve yüzde şişkinlik varsa, hemen doktorunuza başvurmanızı öneririz.
  • Vajinada kaşıntı, yanma varsa doktorunuza bildirin. Mantar enfeksiyonu riskini azaltmak için yoğurt yemenizi öneririz.
  • Kan şekeri seviyesini istikrarlı tutmak için yeterli miktarda krom ve manganez almalısınız ve tabi ki az yiyerek sık öğünlere devam etmelisiniz.
  • Tuzlu yiyecekleri ve atıştırmalıkları sınırlamanızda fayda var.Hazımsızlık çekebilirsiniz. Hamileliğin bu son üç ayında günlük kalorinize besin değeri yüksek ve az yağ içeren besinlerden 300 kalori ekleyebilirsiniz.
  • Cildinize her zamankinden fazla özen göstermenizde fayda var, losyon ve pudra sürerek ciltteki rahatsızlıkları yatıştırabilirsiniz; cildinizi olabildiğince temiz ve kuru tutmanızı öneririz.
  • Seyahatlerinizde hava yolunu tercih etmeniz gerekirse, bunu doktorunuza danışmadan gerçekleştirmeyin. Kısa mesafe söz konusu ise ve kendinizi rahat hissediyorsanız araba kullanmanızda sakınca yok ancak lütfen arabada kemerinizi doğru takınız.
  • Kendinizi mutlu hissedeceğiniz ortamlarda bulunmaya gayret edin. Ailenizle ve tüm sevdiklerinizle keyifli paylaşımlarda bulunabileceğiniz planlar yapmanızı öneririz.
Yorum Yap
0 Yorum yapan