Hamilelikte ve Emzirirken Oruç Tutulur Mu?

Hamilelikte ve Emzirirken Oruç Tutulur Mu?

Gebelik dönemi anne adayı için çok dikkat edilmesi gereken bir süreç olarak bebeğin gelişimini eksiksiz tamamlaması açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde anne adayının sağlıklı ve düzenli şekilde beslenerek hiçbir vitamin veya mineral eksikliği yaşamadan bu süreci sorunsuz atlatması öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husustur. Bu dönemde sevdiği alışkanlıklardan bazen feragat etmek durumunda kalan anne adayı bazı özel konularda da bebeği için aynı hassasiyeti göstermek mecburiyetindedir.

Gebelikte ve Emzirme Döneminde Oruç
Bu hassas konulara örnek olarak gebelik ve emzirme döneminde oruç tutulması gösterilebilir. Hem gebelik hem de emzirme dönemlerinde oruç tutulması doktorlar tarafından önerilmemektedir. Anne adayı gebelik döneminde az ve sık aralıklarla yemek yiyerek bol miktarda sıvı almalıdır ki oruç tutarken bu mümkün değildir. Oruç tutarken uzun saatler boyunca hiçbir sıvı alınmaması ile beraber hiçbir besin maddesi de tüketilemeyeceğinden bu durum bebeğin gelişimi açısından olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Anne adayı gebelikte oruç tutarken hiç susamadığını ya da acıkmadığını söylese bile susuz ve besinsiz kalmanın bebek üzerinde yaratacağı olumsuz etkileri düşünerek bilinçli bir şekilde hareket etmek zorundadır.

Kan Şekerine Dikkat
Bunların yanında hamilelerin kan şekerinin daha çabuk düşmesi ya da bulantı, kusma, kabızlık gibi durumların da ortaya çıkabilme ihtimalinden dolayı gebelikte oruç tutulması önerilmemektedir. Emzirirken de orucun, sütün kalite ve miktarını etkileyebileceği göz önünde bulundurulduğunda lohusalıkta da oruç tutulmaması daha doğru bir davranış olacaktır. Eğer lohusalıkta mutlaka oruç tutmak isteyen anne adayları varsa da hemen doktora başvurmalı ve doktorun dediği şekilde hareket etmelidir. Görüldüğü üzere hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutulmasına uzmanlar tarafından sıcak bakılmamaktadır çünkü bu bebek sağlığı açısından son derece sakıncalı bir durumdur. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşılmaması adına böyle bir şey düşünülüyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan