Hamilelikte Suyun Önemi

Hamilelikte Suyun Önemi

Su, günlük hayatta asla vazgeçemeyeceğimiz hayati öneme sahip içeceklerden biridir. Suyun faydaları saymakla bitmediğinden günde 2 ya da 3 litre su tüketilmesi uzmanlar tarafından mutlaka tavsiye edilmektedir. Hatta yaz aylarında bu sayı vücudun su kaybetmesinden dolayı artış da gösterebilir. Normal hayatta nasıl önemliyse hamilelik döneminde bol bol su içmenin önemi de yadsınamamaktadır.

Hamilelik Döneminde Daha Fazla Su İçilmesi
Gebeyken anne adayı hem kendi hem de bebeği adına su içtiği için su ihtiyacı daha da fazlalaşır. Doktorlar da anne adaylarına bu nedenle günde en az 10 bardak su içmelerini önermektedir ki yine yaz aylarında bu söylenen rakamdan daha fazla bardak su da tüketilebilmektedir. Tüm içecekler arasında ne kadar içilirse içilsin hiçbir zararı bulunmayan tek içecek olan su, normal insana sağladığı şekilde anne adayına da oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Diğer içeceklerin çoğu kafein içerip vücuda kalori yüklerken suyun böyle bir etkisi olmamaktadır ve aksine su, rahim kasılmalarını ya da erken doğum riskini önlediği gibi idrar yolu gibi çeşitli enfeksiyonların oluşmasını da engellemektedir.

Suyun Faydaları Saymakla Bitmez
Bol su sayesinde anne adayı normal insanda olduğu gibi parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olur. Ayrıca gebelikte bol su tüketildiğinde bulantı ya da mide yanması gibi çeşitli sorunların da azaldığı yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Su içmek halk arasında inanılanın aksine şişkinlik yapmaz, tersine ödemi yani şişkinlikleri azaltır. Bu nedenle doktorlar ödemin atılmasında bol su içilmesini tavsiye etmektedir. Yeteri kadar suyun tüketilip tüketilmediğini kişi kendi idrarına bakarak da anlayabilir. Eğer idrarın rengi koyu ise az su tüketiliyor, eğer açık renk ise yeteri kadar su tüketiliyor demektir. Tüm bu sayılan faydalar düşünüldüğünde gebelik zamanında bol su içmenin öneminin oldukça fazla olduğu anlaşılmaktadır ve mutlaka tüketilmelidir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan