Hamilelikte Nasıl Vücut Bakımı Yapılır?

Hamilelikte Nasıl Vücut Bakımı Yapılır?

Kadın hamilelikte vücut bakımına daha fazla önem göstermelidir. Hamilelik dönemi gerek fizyolojik gerekse biyolojik yönden kadın için çok mühim bir dönemdir. Kadın bu dönemde hiç olmadığı kadar hırpalanır. Bu dönemdeki ilgi ve bakım ne denli iyi olursa hamilelik dönemi de o denli sağlıklı geçer, hamilelik sonrası da vücudun eskiye dönüşü kolay olur.

Gebelik döneminde günlük yıkanma rutin olmalıdır. Çünkü bu dönemde kadındaki ter bezleri normalden daha fazla çalışır. Banyo suyunun 37-38 derece olmalıdır. Çok sıcak hamile kadınlar için zararlıdır. Banyoda da 15 dakikadan fazla kalınmamalıdır. Şayet sürenin uzatılması kanama riskine neden olabilir. Arada yapılan kesenin de kan dolaşımına faydası olacaktır.

Cilt bakımı da bu dönemde önemlidir. Bu dönemde cildin rahat nefes alması cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Bunun için makyaj yatmadan önce mutlaka iyice temizlenmelidir. Besleyici krem sürülmelidir. Bu dönemde güneş ışınlarından korunmak için güneş koruyucusuz dışarı çıkılmamalıdır.

Gebelik döneminde hormonların farklı çalışmasından saçlar da nasibini alır. Saçlar bu dönemde kolay şekil almaz; cansız, parlaklılığını yitirmiştir. Bu sebep ile saçlar sık sık yıkanmalıdır.

Hamile kadınların tükürüklerinde bulunan ve diş minelerini etkileyen maddeler, diş kayıplarına sebep olabilir. Flor maddesi de yeterince kullanılamaz. Flor bilindiği gibi dişin çürümesini engelleyen bir maddedir. Hiç bir ağrı duyulmasa da muhakkak diş kontrolleri yaptırılmalıdır, antiseptik ile ağız çalkalanmalıdır. Bu da mikropların dişlerde birikmesini önler.

Hamilelik döneminde en çok dikkat edilmesi gereken yer de göğüslerdir. Bu dönemde göğüsler şişer. Çatlak olmasını engellemek için ılık bir duşun ardından nemlendirici ile masaj yapılması çatlakların oluşmasını engeller. Sarkmanın oluşumunu engellemek için her gün soğuk su ile yıkanmalıdır.

Karın çizgilerinin ve çatlaklar için ise badem yağı önerilebilir. Bu uygulama her gün masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Tırnaklar bu dönemde saçlar gibi donuk renk alır ve kırılgandır. Bunun için güçlendirici kullanılabilir. Yalnız tırnak üç günde bir havalandırılmalıdır. Sürekli tırnaklarda duran ojede tırnağın donuk renk sebep olur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan