Hamilelikte Mide Bulantısı Ve Kusma

Hamilelikte Mide Bulantısı Ve Kusma

Gebe kalındığı ilk olarak adetin kesilmesiyle anlaşılıyor olsa da gebelerin hemen hemen yarısında ikinci bir belirti olarak bulantı ve kusma sıklıkla görülmektedir. Elbette her gebede bu durum aynı şekilde yaşanmamaktadır; fakat her iki gebeden birinde bulantı ve kusma görüldüğünden bu durum da üzerinde durulması gereken bir konudur.

Hamilelikte Kusma Ne Zamana Kadar Sürer?

Hamilelik döneminde bulantı kusma genel olarak özellikle gebeliğin ilk 3 bazen de 4. ayına kadar sürmekte ve sonradan kendi kendine kesilmektedir. Vücudun değişen dengesinin yeni duruma adapte olması ile son bulan bulantı ve kusmanın bazen bazı anne adaylarında hafif bir şekilde görülürken bazı anne adaylarında da ağır şekilde geçirildiği gözlenmektedir. Bu tamamen vücudun yapısı, dengesi ve bünyesiyle alakalı olduğundan kimde ne derecede görüleceği önceden kestirilememektedir. Fakat daha çok migreni olan, annesi de bulantı ve kusma durumu yaşamış olan, doğum kontrol hapı alırken de mide bulantısı yaşayan anne adaylarında bulantı ve kusma görülebilmektedir.

Hamilelik Dönemi Bulantısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte mide bulantısı ve kusmanın en azından biraz daha hafif geçirilmesi için alınabilecek bazı önlemler de bulunmaktadır. Örneğin daha çok ekmek, çubuk kraker, makarna, pirinç pilavı, patates, peynir, leblebi gibi kuru gıdaların tüketilmesi bulantıları biraz olsun azaltabilmektedir. Ayrıca fazla araba yolculuğu yapmamak, dinlenmek, bol sıvı tüketerek günde 6 öğün yemek yemek, yani az ve sık yemek de yapılabilecekler arasındadır. Bulantı durumunda kızartma gibi yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır. Hafif gıdaların alınması bulantıyı hafifletecektir. Bu durumla karşılaşan anne adayları endişeye kapılmamalı ve bu durumun geçici olduğunu unutmamalıdır. Nadiren de olsa bu bulantıların hastanede yatacak kadar şiddetli olduğu durumlarla da karşılaşılabilmektedir; fakat bu durumda anne adayı doktor kontrolü altında olacağından doktorun tavsiye ettiği şekilde hareket edilmesi yeterli olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan