Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır Mı?

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır Mı?

Gebe kalındığında dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Alkol ya da sigara gibi bebeğe zarar verebilecek çeşitli kötü alışkanlıkların bir yana bırakılmasının yanı sıra gerektiği kadar kalsiyum ve benzeri vitamin ve minerallerin alınması konusu da oldukça önem arz etmektedir. Dışarıdan yeteri kadar alınamayan gıdalar doktor tarafından verilen ilaçlar sayesinde kazanılabilmektedir. Folik asit, kalsiyum, magnezyum ya da demir buna örnek olarak verilebilir.

Bilinçsiz İlaç Kullanımına Dikkat
Hamilelik döneminde hiçbir zaman bilinçsiz ilaç kullanılmaması gerektiği asla unutulmamalıdır. Mutlaka doktora danışılarak hareket edilmesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde elbette çeşitli hastalıklar ya da ağrılar ile karşılaşılabilmektedir. Bunların başında migren ağrısı bu ağrıların en şiddetli olanlarındandır. Ya da çeşitli ameliyatlardan dolayı olan ağrılar ya da bel fıtığı ağrıları da bu ağrıların arasında sayılabilir.

İlaçların Yan Etkileri; Doktorlar her ne kadar zararsız olabilecek ilaçlar önerseler de hamilelikte ağrı kesici kullanımının çeşitli yan etkileri de olabilmektedir. Gebelikte özellikle ilk 3 ay çok önemlidir ve doktorlar çok gerekli olmadıkça bu zaman diliminde hiçbir ilacın kullanılmasını önermemektedir. En zararsız olarak görülen ağrı kesiciler bile doktor ile görüşülmeden alınmamalıdır. Hatta ilacın dışında bitkisel çay gibi içeceklerin içilmesi bile uygun görülmemektedir. Özellikle hamileliğin son aylarında kullanılan ilaçların suyu azalttığı yönünde yan etkileri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle gebelikte ağrı kesicilerin kullanılması sonucunda telafisi olmayan büyük riskler içerdiğini bilerek hareket edilmesi gerekmektedir.

Ağrı Kesiciler Bebeğe Zarar Verir Mi?

Ağrı kesiciler bebekte çeşitli anomalilere sebebiyet verebileceği gibi işitme, görme vb önemli organlara zarar da verebilmektedir. Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için alınan gıdaya dikkat edildiği gibi sigara ve alkol kadar tehlikeli olabilecek ağrı kesicilerin de alınmaması gerekmektedir. Çok acil durumlarda mutlaka doktor kontrolü altında hareket edilerek, gerektiğinde ağrı kesici alınması uygundur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan