Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Miyim?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Miyim?

 Hamilelik belirtileri çok spesifik olabileceği gibi bazıları birçok belirtiyi yaşarken kimileri ise bazılarını yaşar. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar genelde eczaneden aldığı bir testle merakını giderir. Testin yanında hamileliğin kendini hissettirdiği birtakım olaylar mevcuttur. Bu olaylar hamileliğin haftasına göre çeşitlilik gösterir. Bu belirtileri tek tek inceleyelim.

 

Hamilelik Belirtileri

  • Adetin gecikmesi: Hamilelik belirtilerin ilk başta gelenidir. Beklenen adet tarihinden birkaç gün geçtiğinde gebelik ihtimali düşünülür. Ancak her gecikme hamilelik nedeni olmayabilir. Stres, ilaç kullanımı, hava değişikliği, yaşam stilinin değişmesi gibi nedenler dolayısıyla da adet gecikmesi yaşanabilir. Bunu netleştirmenin en doğru yolu adetin gerçekleşmesi beklenen tarihten 1 hafta sonra gebelik testi yapmaktır.
  • Bulantı -kusma: Bu belirtiler hormonal dengenin bozulmasına bağlı olarak yaşanır. Östrojenin hızlı artması bunu oluşturan etkendir. Hamileliğin erken dönemlerinde görülebileceği gibi 2.ayda en üst seviyeye ulaşır. Bulantı da hamileliğin ilk belirtilerindendir.
  • Genel halsizlik ve yorgunluk: Vücut hamileliğe uyum sağlamaya başlamıştır. 2. ve 3. aylar arasında kendini belli eder. Bazı hamilelerde sürekli de görülebilir.
  • Sık idrara çıkma: Hamileliğin erken dönemlerinde özellikle gece uykudan uyandıran derecede kendini belli eder.
  • Baş ağrısı: Kan dolaşımının artışı baş ağrısına sebep olur.
  • İştahın kapanması ya da iştahın artması: Kokulara aşırı duyarlı hale gelen birey yemeklerden soğuyabilir ya da hiç etkilenmeyen gebeler de olabilir ve tam tersine iştah artması yaşanır.6.aydan itibaren aşermeler artar, kilo alımı hızlanır. Az ve sık beslenme önerilir. Bunun yanında her besinden yemeye çalışmak yerine doktorunuzun önerdiği vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılamak daha önemlidir.
  • Vücut ısısının yükselmesi: İnsanın sahip olduğu genel vücut sıcaklığı vardır. Bunu düzenli olarak ölçen kadın hamile kaldığında ölçüme devam ettiğinde vücut ısısınıın 1 derece arttığını farkedecektir. Hatta hamile olmak isteyen kadınlardan bu ölçümü takip etmesi beklenmektedir.
  • Göğüslerde şişlik, hasssasiyet ve meme uçlarının koyulaşması
  • Karın ve kasıklarda kramp tarza ağrı
  • Kokulara aşırı duyarlılık: Önceden sizi rahatsız etmeyen bir koku sizi artık rahatsız etmeye başlayabilir.

Bunların dışında hamilelik süreci ilerlediğinde bel ve bacaklarda ağrılar artar. Kilo alımının artmasıyla birlikte ayaklarda şişmeler olur. Mide yanması, kabızlık, basur, çatlaklar, bebeğin büyümesi ve göğüs kafesine baskı yapmasıyla nefes alma zorlukları meydana gelebilir.

 

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan