Erken Beyazlayan Saçlar

Erken Beyazlayan Saçlar

Yaşlandıkça saçların beyazlaması normal ve kabul edilebilir. Ancak erken yaşlarda oluşan beyazlama kişilerde özgüven kaybına neden olur.

Bu zamansız beyazlamasının nedenleri çeşitlidir. Yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, stres, çok sıcak suyla yıkanmak, devamlı fön kullanmak,sık boyamak ve sürekli ilaç kullanımı bunlardan bazılarıdır.

Beslenme yetersizliğinden dolayı oluşan beyazlıklar da demir, iyot, B vitamini, bakırın yetersiz alınması gösterilebilir. Erken yaşta bu durumu tecrübe etmiş kişiler A,E,C vitaminlerini almalı ve ekşi gıdalar tüketmelidirler.

Balık yağı,yeşil yapraklı sebzeler ve havuç gibi beta karoten içeren besinlerin tüketimine ağırlık verilmeli. Yoğurt,kırmızı et,domates beslenme programında sıkça yer almalı.

Bir kaç doğal tarif verelim;

Bektaşi üzümü beyazlayan saçlarda oldukça etkili bir bitkidir. Bektaşi üzümü küçük parçalara bölünerek kurutulur. Hindistan ceviziyle kavrularak bir miktar suya konur ve bir gece bekletilip, banyoda saç son kez bu suyla masaj yapılarak durulanır.

Bir diğer tarifte; yine bektaşi üzümü suyu sıkılır, bir yemek kaşığı üzüm suyu, bir çay kaşığı badem yağı ve birkaç damla limon suyu ile karıştırılarak saçlara masaj yaparak yedirilir.

Horoz ibiği çiçeğinin mor kısımları da iyice ezilerek suyu çıkarılır ve yine saçlara masaj yapılarak uygulanır.

Bunların yanında köri ve kabakta erken beyazlık sorununa yardımcı bitki ve sebzelerdendir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan