Diş Çürükleri Saç Dökülmesine Neden Olabilir

Diş Çürükleri Saç Dökülmesine Neden Olabilir

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, bazı diş enfeksiyonlarının saç dökülmesine neden olabileceği belirlenmiştir. Bir anda saçınızın belli bölgelerinde ani bir dökülme yaşamaya başladıysanız bunun nedeni dişlerinizdeki bir problem olabilir. Diş çürüklerine bağlı olarak yaşanan saç dökülmeleri hem erkeklerde hem de bayanlarda yaşanabilir. Aslında yapılan araştırmalara bakılacak olursa diş sorunları nedeniyle yaşanan saç dökülmeleri oldukça yaygın. Her 1000 kişiden birinin saç dökülmesi diş problemlerine dayanmakta.

Saç dökülmeleri, insanların kendi bağışıklık sistemlerinden kaynaklanır ve enfeksiyon, bağışıklık sistemindeki bozukluklar, kötü ve dengesiz beslenme, hormonal dengesizlikler, stres ve metabolik bozukluklardan kaynaklanabilir. Bu sorunların hemen hemen hepsi saç köklerini etkileyerek saç dökülmelerine ön ayak olur. Bu problemler süresince dökülen saçlar çoğu zaman geri gelse de, sürekli olarak bu bağışıklık sistemi sorunu yaşayan bir kişinin saçları çok zayıf ve güçsüz bir hal almaktadır.

Bilim adamları, diş sorunlarının saç dökülmesine nasıl bir etki yaptığını tam olarak açıklayamamış olsalar da, diş bölgesinde vücuda girmiş olan bakterilere karşı savaşan bağışıklık sisteminin kendisine ait sağlıklı bir hücreyle de rekabet edeceğini ve o hücreye zarar vereceklerini düşünmektedirler. İşte bu yüzden dişte meydana gelen bir problem nedeniyle bağışıklık sistemi saç köklerindeki hücrelere de etki edecek bu hücrelerin yıkımına sebep olmaktadır. Bu yıkıcı etki nedeniyle bir anda aşırı miktarda saç dökülmeleri yaşanmaktadır.

Yapılan araştırmalarda, enfeksiyonlu bir dişin olduğu hizada veya yakınlarında bölgesel kellikler oluştuğu görüldü. Bu durum akupunkturda öğretilen vücut çizgileri ve enerji yolları kavramlarıyla da paralellik göstermekte. Eğer bu tarz bir saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bunun diş problemleri nedeniyle oluştuğunu düşünüyorsanız, diş doktorunuza yaptığınız ziyaretleri sıklaştırmanın zamanı gelmiş demektir. Eğer saç dökülmeleriniz diş enfeksiyonlarından kaynaklanıyorsa, enfeksiyon giderildikten sonra 6 ay içerisinde tekrar saçlarınız eski haline dönecektir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan