Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Çocuklarda saç dökülmesi yetişkinlerdeki kadar sık görülen bir durum değil. Fakat artık günümüzde beslenme alışkanlıklarının ve toplumsal yapıdaki değişiklikler daha sık karşılaşılır hale getirdi. Çocuklarınızda saç dökülmesi durumunu fark ederseniz bunun nedenini araştırmanızda fayda var. Saç dökülmesinin altında hormonal ve gelişimsel bir neden yatıyor olabilir.

Çocuklarda en sık görülen saç dökülme nedeni “Alopesi Areata” grubu dökülmelerdir. Halk arasında saç kıran olarak bilinen bu dökülmelerin birkaç türü bulunmaktadır.Bu tip dökülmeler saçlı deride görülen daha çok daire şekline olan döküntülerdir. Tedaviye başlandığında 1-2 ay içinde hastalık giderilerek saçlar yeniden çıkmaya başlar.

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi hastalıkların yanı sıra diğer ateşli hastalıklarda geçici saç dökülmesine neden olmaktadır.Bu tip hastalıklarda kalıcı saç kaybı yaşanmaz.

Yanlış ve eksik beslenmekte saç dökülmelerine neden olmaktadır.Vitamin ve mineral eksikliği beslenemeyen saçın dökülmesinde önemli rol oynar. Kahvaltı yada ara öğünlerde badem, ceviz, fındık, kuru üzüm gibi besin değeri yüksek şeyler tüketilmesini sağlamak gerekir.Yeşil sebzelerin tüketilmesi de çok önemlidir.Demir ve çinko ağırlıklı beslenmeyle birlikte süt ve süt ürünlerinin aynı öğünde alınması doğru olmayacaktır.Çünkü kalsiyum ağırlıklı besinler demir ve çinkonun vücut tarafından emilimini azaltır.Bu yüzden demir ve çinko ağırlıklı beslenmenin ardından c vitamini almak çok daha doğru olacaktır. C vitamini demir ve çinkonun emilimini destekleyen bir vitamin grubudur.

Çocuklarda saç koparma hastalığı olarak bilinen “Trikotilomani” de saç dökülmesi nedenlerindendir.Bu hastalık psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır.Çocuk böyle bir durumda sadece saçlarını değil kaşlarını da kopartarak dökebilmektedir.Hastalığın giderilmesi için psikolojik tedavi görmesi şarttır.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar söz konusu olmadığı halde saç dökülmesi yaşanıyorsa eğer çocuk kapsamlı bir kontrolden geçirilmelidir.Zira “Tiroid”,gibi önemsenmesi gereken bir hastalık söz konusu olabilir. Tiroid, tiroid bezinin az yada fazla çalışmasından kaynaklanan bir hastalıktır ve saç kaybına neden olduğu bilinmektedir.Tedavi edildiği taktirde dökülme engellenir ve dökülen saçlar tekrar çıkar.

Tüm bunların yanında bazı yanlış uygulamalarda çocuklarda saç kaybına neden olur.Özellikle kız çocuklarının saçlarının çok sıkı bağlanması,sürekli aynı yönde toplanması da dökülmelere neden olmaktadır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan