Çocuklarda En Çok Görülen Hastalıklar

Çocuklarda En Çok Görülen Hastalıklar

Çocuklar hayatımıza anlam katan en değerli varlıklardır. Bu nedenle onların başlarına hiçbir şey gelmesini istemeyiz. Ancak çocukların geçirmesi gereken hastalıklar da bir o kadar önemlidir. Bu hastalıkları zamanında geçirmediklerinde ise ileriki dönemlerde sıkıntı yaşayabilirler. Çocuk sağlığı ve çocuklar hastalıklar alanında son dönemlerde internet ortamında çok gelişmiş araştırmalar ve sunumlar yapılıyor.

Bu araştırmalardan yararlanmak ebeveynler için kaliteli bir bilgi almayı da sağlıyor. Çocuk hastalıklarının sağlıklı bir şekilde atlatılması gelecek yıllar açısından sağlıklı olmalarını sağlar. Aynı zamanda çocukların belirli aralıklarla sağlık merkezlerinde kontrollerinin yapılması, kronik veya pediatrik bir rahatsızlıklarının olup olmadığı veya önceden teşhis etmek adına önem taşır.

Çocuk Bulaşıcı Hastalıkları

Çocukların 0 – 16 yaş arasında geçirmeleri gereken bulaşıcı hastalıklar bulunur. Bu hastalıklara çocuk hastalıkları adı verilir. Kızamık, kızıl, su çiçeği, boğmaca, kabakulak gibi hastalıklar çocukların geçirmesi gereken hastalıklardır. Çocukları bu hastalıklardan korumak için ilk doğdukları yıllarda ve dönemde belirli bir yaşa kadar bu hastalıklar için aşılar vurulur.

Çocuklar bu hastalıkları geçirse bile daha hafif atlatacaklardır. Çocuk sağlığı ve hastalığı bölümleri ülkemizde tüm hastanelerde ve özel sağlık kuruluşlarında bulunur. Anne ve babalar çocuklarının sağlık kontrollerini yaptırmak için bu merkezlere başvuru yapabilmektedir.

Çocuk Beslenme ve Gelişiminin Çocuk Sağlığına Katkıları

Çocukların kaliteli bir yaşam geçirmesi için çocuk beslenme ve gelişimi ile sağlıklı olmaları birebir ilişkilidir. Sağlıklı bir hayat sürdürmek için öncelikli olarak sağlıklı bir şekilde beslenmek gerekir. Zamanında alınan uyku ve yeterli aktivite çocukların zinde ve enerjik bir yapıya sahip olmalarını sağlar. Bebeklik çağından başlayan çocuk gelişimi süreci beslenme ile doğru orantılıdır. İyi beslenmeyen bebekler gelişimlerini de zamanında tamamlayacaktır. Bu anlamda anne sütünün önemi büyüktür.

Pediatri doktorları yeni doğan bebekler için anne sütünün ne derece gerekli olduğunu annelere açıklayarak önerilerde bulunur. Bunun yanı sıra bebek gelişimlerini sağlamak için ileriki dönemlerde de dikkatli beslenmek önem taşır. Abur cubur tarzı gıdalarla beslenen çocuklarda gelişim daha geç olurken, sağlıklı gıdalarla beslenen çocukların gelişimi diğer çocuklara göre daha erken olabilecektir.

https://cocuklarhastaliklar.com/

Yorum Yap
0 Yorum yapan