Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk günümüzde oldukça sık rastlanan bir duygudurum bozukluğudur. Defresif ve mani olarak iki hastalık dönemi içerir. Depresif şekli çökkünlük, bıkkınlık haliyken, mani şekli aşırı neşeli olma durumudur. Bu bireyler üzüntüyü, sevinci, öfkeyi uç noktalarda yaşar. Hepsi normal duygu tepkilerinden  daha yoğun duygular içerisindedir.

Genellikle 20li yaşlarda başlar ve her yaşta görülebilir. Kadın ve erkeklerde görülme olasılığı eşittir. Kalıtım faktörü önemlidir. Genetik geçişler söz konusudur. Eğer akraba içinde bir duygudurum bozukluğu var ise bu önemli risk faktörüdür. Stres verici yaşam olayları hastalığı tetikler. Tiroid işlevlerinde azalma meydana gelir. Bunun yanında kullanılan psikolojik ilaçlar, uyuşturucu, kanserler, enfeksiyonlar, nörolojik hastalıklar da bipolar bozukluğunu tetikleyen etmenlerdir.

 Manik Sendrom Nedir?

  Manik sendromun varlığı, bipolar bozukluk tanısı koymak için gerekli koşuldur. Bipolar hastalığında meydana gelen bir duygudurum bozukluğudur. Mani,aşırı neşeli, bazen öfkeli, çoşkulu duygular içinde düşünce, konuşma, harekette hızlanma ile karakterizedir. Sıklıkla öfke egemendir.

Erken belirtilerinden biri azalmış uyku ihtiyacıdır. Günlerce uyumamasına rağmen hasta durumdan şikayetçi değildir. Cinsel isteği artmış durumdadır. Yeme isteği artabilir fakat yemek yemeye vakit bulamadığından kilo verebilir.

Manik sendrom varlığında birey kendine aşırı derecede güvenir. Benlik saygısında artma vardır. Bu insanlar uyumsuz kombinleriyle, fosforlu renkte giydikleri kıyafetlerle dışarıdan oldukça dikkat çekerler. Abartılı, tuhaf giyim ve makyaj yaygındır. Olduklarından genç görünürler. Ağır durumlarında hasta hareketlidir, bu yüzden giysileri özensiz ve bakımsız olabilir.

Yüksek sesle ve hızlı konuşurlar. Konuşmaya katılmak bazen mümkün olmayabilir. Hemen dostluk kursalar da bu yüzeysel ve geçicidir. Açık seçik şakalar yapabilir, gerçekle uygunsuz bir şekilde kendini çok iyi hissetme, neşe, keyif, mutluluk yaşanmaktadır. Sosyal normları çiğneme eğilimi vardır. Psikotik bulgular görülebilir. ( halüsinasyon, ilüzyon vb )

Manik Sendrom Tedavisi

   En yaygın tedavi ilaç tedavisidir. En etkili antimanik ajan ise LİTYUMdur. Hastaların %85inde 8-10 gün içinde düzelme görülür. İlk dozdan 24 saat sonra, haftalık ve aylık kontroller gereklidir. Yılda bir kez tiroid ve böbrek işlevleri kontrol edilmelidir.

Depresif Epizod ( depresyon ) Nedir?

   Depresif insan denildiğinde aklınıza sadece üzüntülü bir insan gelmesin. Bu insanların sıkıntısı, herhangi bir duyguyu tam anlamıyla yaşayamamalarıdır. Depresyonda ruhsal denge bozulur. Buna bağlı olarak eylem ve beden de değişir. Uyku bozukluğu, bitkinlik, yorgunluk, kilo kaybı veya kilo alma gibi sonuçlar meydana gelebilir. Bu hastalıkta intihar düşüncesine sık rastlanır. Bu hastalar yakından gözlenmelidir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan