Bebek Anne Karnında Ne Zaman Uyur?

Bebek Anne Karnında Ne Zaman Uyur?

Bebeklerin anne karnında neler yaptığı hep merak edilen bir konu olmuştur. Ama artık teknolojinin de ilerlemesi ile ultrasonda bebeğin hangi hareketleri yaptığı rahatlıkla görülebilmektedir. Hatta renkli ultrason sayesinde bebeğin yüzü, kol ve bacakları bile çok net bir şekilde izlenebilmektedir. Tüm bu gelişmelerle beraber anne karnındaki bebekle ilgili yeni bilgiler de elde edilmiştirAnne karnında bebeğin uyuduğunun kanıtlanması da buna örnek olarak gösterilebilir.

Fetüs İçin Gece Gündüz Kavramı
Fetusun anne karnında normal hayatta olduğu gibi bir gece gündüz kavramı bulunmamaktadır. Yani anne adayı gece yatarken bebeğinin karnında hareket ettiğini hissedebilmektedir. Bu da anne adayının, bebeğinin doğumdan sonra geceleri uyumayacağı şeklinde düşünmesine sebep olabilmektedir. Fakat bu doğru değildir. Bebek doğduktan kısa süre sonra gece kavramını öğrenecek ve ona göre de uyuyacaktır. Elbette geceleri uyumayan huzursuz bebekler de vardır. Fakat genel olarak doğumdan sonra gece gündüz ayrımı bebek tarafından da yapılabilmekte ve uyku da bu sayede düzene girmektedir.

7. Ay Sonrası Uyku Artar
Bebekler özellikle 7. aydan sonra günün yarısından fazlasını uyuyarak geçirir ki bu da oldukça fazla bir süredir. Zaten doğumdan sonra bir yaşına kadar olan sürede de bebeklerin çok uyuyor olması bu nedenle normaldir. Bebekler anne karnında yalnızca uyumakla kalmaz, rüya bile görürler. Hızlı göz hareket takibi sonucunda yani rapid eye movement (REM) takibi ile bebeklerin gözlerinin uyurken aynı yetişkinlerde olduğu gibi hareket ettiği gözlenmiştir. Bu da onların rüya gördüklerinin bir kanıtıdır. Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise bebeğin uzun süre hareketsiz kalmasından dolayı anne adayının endişe duymasıdır. Ancak bu hareketsizlik esnasında anne karnında bebeğin uyuyor olması söz konusu da olabileceğinden anne adayının bebek hareketlerini mutlaka sayarak birkaç kez kontrol etmesinde fayda vardır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan