Ritalinin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Ritalinin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Ritalin, ülkemizde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi için kullanılan tek spesifik ilaçtır. Kırmızı reçeteyle verilmesinin yanında ritalin tartışma konusu olmuştur. Her ilacında olduğu gibi ritalinin de yan etkileri bulunmaktadır. Ancak çok sık kullanılan bir ilaç olmadığından ve yan etkilerinin net olarak bilinmemesi nedeniyle bireyler bu ilacı kullanmakta endişeli olabilmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu %80 e kadar iyileştiren bu ilacın güvenilirliği ileri araştırma teknikleriyle kanıtlanmıştır. Ritalinin etkilerine ve sağladığı faydalara göz atalım.

 

Ritalinin Etkileri Nelerdir?

  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bireyin derslerine odaklanabilmesi, dikkat ve kontrolünü sağlaması, ince motor becerileri kazanması, düşünme ve hızlı cevap verme hızlarının artması, hafızalarının güçlenmesi adına ritalin tedavisi uygulanmaktadır. Zeka düzeyini artıcı bir etki yapmayacağı gibi uzun süreli tedavide düzenli çalışma ile okul başarı oranını artırabilmektedir. Bu sayede derse odaklanabilir ve kendi planlarını uzun vadede sürdürebilmesi adına yardımcı olmaktadır.
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bireyin çevresiyle uyumunu bozabilmektedir. Bu bireylerin aşırı hareketliliği ve konuşkanlığı rahatsız eder derecede olabilir ve zamanla insanları kendisinden uzaklaştırabilir. Bu nedenle birey sürekli uyarılara maruz kalır. Bu dönemde dışlanmış birey ritalin kullanımından sonra çevresindeki bireylerden farksız olarak uyum sürecine girer. Öfke kontrolünü sağlayabilir ve arkadaşlarıyla iyi geçinebilir. Daha mutlu bir hayata sahip olur. İlaç kullanımından önce söz dinlemeyen ve odak noktasını kendine özgü eylemlere döndüren, insanları sıkıntıya sokan birey ilaç kullanımıyla beraber çevresinin farkına varır. Özellikle söz dinletmek adına konuşmalar da yapılsa, terapilere de gidilse söz dinlemeyen, istenilenin tersini yapan, evde ve dışarıda sürekli sorun yaratan bireyler için ritalin tedavisi oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan birey sık sık çevrenin eleştirilerine maruz kalır. Kontrol edemediği dürtülerinden dolayı çevresini istemeden rahatsız eden birey arkadaş gruplarından dışlanır, söz dinlemediğinde ruhsal ve fiziksel şiddetle karşı karşıya gelebilir. Derslerine de odaklanmakta zorlandığı için okul başarısı düşer ve benlik saygısını iyice kaybetmiştir. Dışlandığı için oldukça mutsuztur. Zamanla bu durumdan endişe duysa da elinden bir şey gelmez. Endişeleri artmıştır bu nedenle bu bireylerin depresyona yatkınlığı fazladır. Kendi başına vakit geçirmeye çalışır. Ritalin, bu depresif halin düzelmesinde ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisine yardımcı olan bir ilaçtır.
Yorum Yap
0 Yorum yapan