Kabızlık Neden Olur? Kabızlığa Ne İyi Gelir? Hızlı Çözümler

Kabızlık Neden Olur? Kabızlığa Ne İyi Gelir? Hızlı Çözümler

 Kabızlık her insanın hayatında mutlaka yaşadığı bir durumdur. Zaman zaman kabızlığa yakalanır, çabuk atlatır ya da uzun süre yaşayıp acı çekebiliriz. Kabızlıkta bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıyla birlikte bağırsak sesleri azalır, dışkılamada zorluklar yaşanır, sert ve az sıklıkta dışkılama görülür. Uzun süren kabızlıklar bağırsak hastalıklarının habercisi olabileceği gibi genellikle beslenme değişikliklerinden, birtakım ilaçlardan, mevsimsel durumlardan, stresten, gebelikten veya aktivite azlığından dolayı meydana gelebilmektedir.

 

Kabızlıkla karşı karşıya gelmemek adına beslenmeye önem verilmesi önemlidir. Lifli ve posalı besinlerin az tüketilmesi ile yetersiz sıvı tüketimi yapılmaması durumunda kabızlığa yakalanmak olasıdır. Yetişkin bir bireyin günde en az iki litre sıvı tüketmesinde fayda vardır. Kabızlığa ne iyi gelir diye bakacak olursak elma, muz, portakal, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, kiraz, şeftali, armut, çilek, üzüm, brokoli, pırasa, patlıcan, salatalık, kavun, biber, kereviz, mercimek, fıstık, soya fasulyesi, nohut, buğday, bezelye, karnabahar, ıspanak, havuç, patates, havuç gibi lifli ve posalı besinleri düzenli aralıklarla yemeye özen göstermeliyiz.

Beslenme ve hayat stilinin değiştirilmesinin yanında kabızlığın önlenmesi adına dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bazı hormonal hastalıklar (tiroidi, şeker hastalığı ) kabızlığa neden olmaktadır. Öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Bunun yanında demir aparatları, antidepresanlar, kalsiyum içeren ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Doktorunuzun tavsiyesi ve gözetimi dışında ilaç kullanmayınız. Yan etkilerine karşılık hazırlıkta olunuz ve en azından beslenmenize özen gösterip, yaşam tarzınıza genel olarak dikkat etmeye çalışınız.

Kabızlığı ne önler? Kabızlığa ne iyi gelir?

  • Lifli ve posalı gıdalar tüketin.
  • Günde en az iki litre su için.
  • Tuvalette uzun süre kalmayın.
  • Aktivitelerinize her gün yarım saatlik kısa yürüyüşler ekleyin.
  • Aşırı süt ve süt ürünleri tüketmekten kaçının.
  • Aşırı kafein tüketiminden kaçının(çay,kahve,çikolata,kola,meyve suyu).
  • Besinleri yutmadan önce iyice çiğneyin ki sindirim kolay olsun.
  • Stresten uzak durun.
  • Gebeyseniz kabızlıktan korunmak için doktorunuzla iletişim halinde kalın.

Kabızlığa karşı hızlı çözümler verecek olursak; çoğu insanın bildiği bir yöntem ılık su! Her sabah kalktığınızda bir bardak ılık su içmeniz kabızlığa karşı alınabilecek önlemlerden olup kabız olduktan sonra da birkaç damla limon damlatılarak içebileceğiniz bir karışımdır. Yine içine limon damlatarak tüketebileceğiniz bir içeçek daha; türk kahvesi! Ihlamur da bağırsak işlevlerinizi hızlandıracak bir içecektir.

Dalları kesilmiş bir tutam taze dereotu öğünlerle beraber günde iki ya da üç kez (fazlası ishale sebep olur), öğünlerle beraber yoğurt ve daha hızlı etki yaratmak istiyorsanız çökelek ve yoğurt ikilisi, zeytinyağı ve keten tohumu kabızlık için en hızlı çözümlerden olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan