Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Toplumumuzda oldukça sık rastlanan bu hastalık tablosunun önüne geçmek için önlemler alınması şarttır. Çünkü bulaşması kolay, kurtulması zordur. Özellikle hasta bireyle cinsel ilişki yaşanıyorsa büyük titizlik gerektirir ve cinsel birliktelik yaşadığınız insanların cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olup olmadığını sorgulamanız gerekir.

 

Başlıca cinsel hastalıklar cinsel ilişki ile bulaşabileceği gibi yalnızca vücut sıvılarıyla (meni,idrar,kusmuk vb), kan yoluyla, her türlü cinsel ilişki (vajinal/anal/oral) ile ve anneden bebeğe gebelik süresince veya emzirme ile bulaşabilmektedir.

1. En çok görülen cinsel hastalıklar; bel soğukluğu (gonore), HIV/AIDS virüsü, hepatit B, hepatit C, sifiliz (frengi), genital siğil, genital uçuk (genital herpes) tir.

Cinsel hastalık bulaştığını nerden anlayabilirim ?

Kadınlar cinsel hastalığa yakalanmışsa belirti ve bulgu olarak cinsel organda akıntı, kaşıntı, yanma, adet döneminden bağımsız kanama ve karında ağrı hissini örnek verebiliriz. Erkeklerde de peniste akıntı olabilir.

Hem kadın hem erkeklerin ortak belirtilerini ele alacak olursak; cinsel bölgede yara veya uçuk dediğimiz ağız yaraları, idrar yaparken enfeksiyona benzer yanma ve ağrı, boğaz şişliği, ateş, cinsel organda şişkinlikler meydana gelebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunabilir miyim ?

Bu hastalıkların bulaşması birtakım riskler içerir. Riskleri en aza indirmek için bazı yollar mevcuttur.

Eğer çok eş değiştiriyorsanız, birden fazla eşe sahipseniz veya eşinizin birden fazla cinsel eşi var ise, daha önce cinsel hastalık geçirdiyseniz,

kimlerle cinsel ilişki yaşadığını bilmediğiniz insanlarla cinsel ilişki yaşıyorsanız ve vajina kurutucu maddeler kullanıyorsanız risk altındasınız demektir. Bu risklerden cinsel ilişkiye girmeden önce kondom kullanarak, tek eşli cinselliği sürdürerek ve bulaşma yolları olan durumlardan uzak durarak korunabilirsiniz.

Cinsel hastalık belirtilerinin kendinize uyduğunu düşünüyorsanız mutlaka cinsel eşinizle beraber tedavi olmanız gerekir. Çekinmeden doktorunuza başvurunuz.

Cinsel hastalıklar hangi durumlarda bulaşmaz ?

  • Normal iletişim ve günlük temaslarla
  • Aynı ortamda bulunmayla ( otobüs,metro, cafe vb )
  • Hasta olan insanın elbiselerinin giyilmesi ile
  • Yemek yediğiniz araç gereçlerin paylaşılması ile
  • Aynı havuza, denize girmeyle
  • Dokunma ile
  • Öpüşme ile ( aşırı zedeleyici durumlar hariç )
  • El sıkışma ile
  • Böcek, sinek ısırması ile cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapmazsınız.
Yorum Yap
0 Yorum yapan