Alzheimer Belirtileri ve Evreleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Alzheimer Belirtileri ve Evreleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Alzheimer, unutkanlık ve günlük işleri yapamayacak duruma gelme ile karakterize bir hastalıktır. Toplumun 65 yaş üzerinde daha sık görülmektedir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yaşlılığın tetiklemesiyle beraber beyin hücrelerinin fazlaca ölmesinden kaynaklı olduğu kabul edilmektedir. Beyin hücrelerinin zarar görmesine bağlı olarak bazı zihinsel, bilişsel ve sosyal işlevlerin yavaşlamasına neden olan bir hastalık olduğu kanıtlanmıştır. Ölen hücreler tamamlanamaz ve işlevlerini yerine getiremez hale gelir. Bu yüzden Alzheimer hastalığı giderek kötü bir öykü almaya başlayabilir. 

 

Yaş dışında genetik faktörlerin de etkisi vardır. Birinci derecede akrabalık nesilden nesile hastalığı sürdürmede bir risk faktörüdür. Ayrıca down sendromu görülen bireylerde alzheimer riski daha fazladır. 

Alzheimerın evreleri 3 tanedir. Hafif dereceden ağır dereceye doğru giden bu hastalıkta ilk belirtiler unutkanlıklarla başlar. Ancak her unutkanlığın sebebi alzheimer hastalığı değildir. Bunun yanında alzheimer hastası zamanla kişileri tanımamaya başlar. Önceden tanışık olduklarının isimlerini hatırlayamaz. Unutkanlıklar önce yakın geçmişe yönelik olur. Eskiden yaşadığı olaylar daha ağır derecelerde unutulmaya başlar. Hatta bu hastalar geçmişi daha net hatırladıkları için sürekli geçmişte yaşamış olduğu olayları anlatırlar.  

Alzheimer belirtilerinin orta derecesi öfke patlamalarıyla devam eder. İnsanlara şüpheyle yaklaşır, kimseye güvenmez. Hasta iyice hoşnutsuz, hayattan zevk alamaz hale gelir. Sosyal yaşantısı bozulmaya başlar. İnsanlarla iletişimi git gide zayıflar. Kimseyi istemez, sürekli birilerini suçlar. Kişiliği zamanla kendini kaybeder. Kafası karışıktır. Evden kaçma eğilimleri vardır. Yalnız bırakılmaması gerekmektedir. 

Basit işlemleri yapmakta zorlanır. Evin odalarını unutur. Kendisi yemek yerken döker. Hijyen kurallarına uyamaz. İyice bakımsız hale gelmiştir. 

Ağır alzheimer hastası artık tamamen başkasının bakımına muhtaçtır. Kendi başına hiçbir ihtiyacını karşılayamaz. İdrar ve dışkısını kaçırabilir. Ayrıca dışkısını yeme eğilimleri de vardır. 

 

Alzheimer Nasıl Engellenir? 

Alzheimer ne kadar erken fark edilirse tedavisi de o kadar kolay olur. Belirtileri ilerlememiş bir alzheimerın tedavisi daha olumlu sonuçlar verecektir. Hasta eski haline dönmese de ilaçlar yardımıyla ilerlememiş bir alzheimer yavaşlatılır ve durdurulabilir. Alzheimer hastalığını ötelemenin birkaç yolunu paylaşalım; 

  • Beyin aşırı dinlendirilmemeli, ara sıra satranç, sudoku gibi bilişsel oyunlarla meşgul edilmelidir. 
  • Yağlı ve şekerli besinleri çok fazla tüketmeyin. 
  • Uyku düzenine sahip olun. 
  • Kitap okuyun. 
  • Spor yapın, bedeninizi ve ruhunuzu iyileştirin. 
  • Sosyal yaşantınızda aktif olmaya çalışın. Arkadaşlarınızla tartışmalar düzenleyin, konferanslara katılın. 
Yorum Yap
0 Yorum yapan